Our Schools

header graphic for employee reception

Teachers of the Year

Congratulations to the 2019-20 Mansfield ISD Teachers of the Year (TOY) - Brian Renbarger and Nathan Wood.

The winners will go on to compete in the Education Service Center Region XI Teacher of Year competition and could potentially advance to compete for Texas Teacher of the Year.

Brian Renbarger

Elementary Teacher of the Year

Brian Renbarger is a teacher at Della Icenhower Intermediate School.

Nathan Wood

Secondary Teacher of the Year

Nathan Wood is a teacher at Ben Barber Innovation Academy.

TOY Finalists

Teacher of the Year finalists are chosen by a selection committee who review all campus teachers of the year and identify the top three candidates from elementary and secondary education. Congratulations to this year's finalists:

Brian Renbarger

Icenhower Intermediate
Elementary TOY Finalist

Ryan Trowbridge

Shepard Intermediate
Elementary TOY Finalist

Cami Walker

Tipps Elementary
Elementary TOY Finalist

Nathan Wood

Ben Barber
Secondary TOY Finalist

Laura Allgood

Early College HS
Secondary TOY Finalist

Austin Reese

Summit High
Secondary TOY Finalist

Campus Teachers of the Year

Each year, staff members at each of Mansfield ISD’s campuses nominate the teacher they feel has displayed excellence in education by inspiring their students, their colleagues and their community. Congratulations to our 2019-20 campus teachers of the year:

High Schools

Lake Ridge High
Rena Long

Legacy High
Jeremy Ferman

Mansfield High
Daniel Kinnel

Summit High
Austin Reese

Timberview High
Kimberly Pena

Ben Barber / Frontier High
Nathan Wood

Early College High School
Laura Allgood

The Phoenix Academy
John Carpenter

Middle Schools

James Coble Middle
Stephanie Friedrich

T.A. Howard Middle
Christina Erve

Linda Jobe Middle
Lauren Dill

Danny Jones Middle
Ray Fortune

Brooks Wester Middle
Anh Pham

Rogene Worley Middle
Melanie Bryant

Intermediate Schools

Cross Timbers Intermediate
Larita Nunez

Della Icenhower Intermediate
Brian Renbarger

Mary Orr Intermediate
Samatha Morgan

Mary Lillard Intermediate
Reondra Johnson

Asa Low Intermediate
Shelby Thayer

Donna Shepard Intermediate
Ryan Trowbridge

Jerry Knight STEM Academy
Victoria Wood

Elementary Schools

Dr. Jandrucko Early Learners Academy
Shadera Morrison

Charlotte Anderson Elementary
Deanna Wright

J.L. Boren Elementary
Kelley Rudd

Janet Brockett Elementary
Elizabeth Jenkins

Willie Brown Elementary
Carolyn Marks

Louise Cabaniss Elementary
Melissa McBride

Anna May Daulton Elementary
Elizabeth Thornton

Kenneth Davis Elementary
Shannon Groll

Imogene Gideon Elementary
Robert Sheehy

Glenn Harmon Elementary
Rebekah Simmons

Carol Holt Elementary
Terri Haider

Thelma Jones Elementary
Andrea Manson

Judy K. Miller Elementary
Jaqueline Spence

D.P. Morris Elementary
Melissa Williams

Erma Nash Elementary
Adriana Green

Nancy Neal Elementary
Tracy Clark

Annette Perry Elementary
Erica Gammon

Alice Ponder Elementary
Natalie Toomey

Martha Reid Elementary
Leslie Drake

Mary Jo Sheppard Elementary
Hattie Hilburn

Elizabeth Smith Elementary
Ana Mandujano

Cora Spencer Elementary
Tammy Harkrider

Tarver-Rendon Elementary
Lareta Jeter

Roberta Tipps Elementary
Camie Walker

Retirees

Retirees are honored each year to show the district's appreciation to those employees who have dedicated a significant portion of their careers to education. Congratulations and well wishes to this year's recipients:

Karen Anthony
Frontier High

Donald Bankston
Ben Barber Innovation Academy

Patricia Blair
Alice Ponder Elementary

Loree Boyd
MISD Police

Russell Bentley
Legacy High

Jeffrey Brogden
Facilities & Operations

Debra Brown
Alice Ponder Elementary

Kathy Brown
Anna May Daulton Elementary

Donna Bruton
Kenneth Davis Elementary

Pamela Collins
Human Resources

Debra Crochett
Purchasing

Keli Cullen
Summit High School

Angela Curry
Legacy High

Melissa Danforth
Timberview High

Debbie Davis
Student Nutrition

Brenda Doran
Glenn Harmon Elementary

Charlene Dunham
Summit High

Shannon Dutton
D.P. Morris Elementary

Lori Edmondson
Mansfield High

Sheila Favor
Technology

Julie Ginechese
Athletics

Sharon Guthrie
Janet Brockett Elementary

Alfred Hagans
Asa Low Intermediate

Zina Holland
Alice Ponder Elementary

Earle Holston
Transportation

Melanie Jones
Tarver-Rendon Elementary

James Law
Rogene Worley Middle

Kimberly Looney
Curriculum & Instruction

Phyllis Kelsey
Student Nutrition

Cynthia McCallum
Department of Instruction

Sally McClure
The Phoenix Academy

Jennifer McEwen
Janet Brockett Elementary

Peggy McNairn
Special Services

Jill Melchiorre
Rogene Worley Middle

Heather Miglets
Cross Timbers Intermediate

Rebecca Miller
Donna Shepard Intermediate

Shedera Morrison
Dr. Jandrucko Early Learners Academy

Dorothy Morrow
Purchasing

Betty Nelson
Elizabeth Smith Elementary

Lisa Nuckolls
Louise Cabaniss Elementary

Cindy Pannell
Tarver-Rendon Elementary

Curtis Phillip
MISD Police

Tibitha Rhodes
Elizabeth Smith Elementary

Jennifer Rike
Timberview High

Sheila Robinson
Ben Barber/Frontier High

Kara Roth
Mary Lillard Intermediate

Rose Salisbury
Special Services

Deborah Smith
Special Services

Mary Sparkman
Janet Brockett Elementary

Nancy Stabler
Louise Cabaniss

Gloria Vasquez
Custodial Operations

Dr. Jim Vaszauskas
Superintendent

Mary Waldrop
Timberview High

Terry Webster
Timberview High

Sandra Wheeler
Asa Low Intermediate

Karen Whittaker
Willie Brown Elementary

Dr. Karen Wiesman
Business Services

Jimmy Womack
MISD Police

Shannon Wright
Martha Reid Elementary

Sabra Young
Ben Barber/Frontier High
 

Years of Service

Years of service awards are presented each year to celebrate employee milestones and show our appreciation for their ongoing dedication and commitment to Mansfield ISD. Congratulations to the following honorees:

30 Years of Service

Noemi Bustos
Custodial Operations

Kera Eason
Erma Nash Elementary

Kimberly Forbes
J.L. Boren Elementary

Kindra Franklin
Special Services

Angela McClendon
Mansfield High

Bonnie Russell
Roberta Tipps Elementary

Glynis Schies
Alice Ponder Elementary

Lorman Smith
Tarver-Rendon Elementary

Joseph Stivers
Mary Orr Intermediate

Jennifer Stroud
Brooks Wester Middle

25 Years of Service

Kelly Campbell
Facilities/Operations

Deidre Crockett
Brooks Wester Middle

Stephanie Crossley
Erma Nash Elementary

Brittany Giese
Roberta Tipps Elementary

Cathy Gryder
Health Services

Marva Larsen
Tarver-Rendon Elementary

Jeremy Larue
MISD Police

Leticia Lucio
Roberta Tipps Elementary

Karyn Maddock
Timberview High

Bertha Madrigal
Roberta Tipps Elementary

Brenda McMullan
J.L. Boren Elementary

Janice North
Department of Instruction

Lynn Phears
Technology

Lilia Sam
Transportation

Stacie Terry
Thelma Jones Elementary

Jana Wood
Erma Nash Elementary

20 Years of Service

Byron Barrett
Mansfield High

Mary Bolton
Special Services

Andrea Bond
Asa Low Intermediate

Staci Buck
Department of Instruction

Ruth Bower
Anna May Daulton Elementary

Hanna Castillo
Tarver-Rendon Elementary

Lauren Castleberry
Glenn Harmon Elementary

Michael Chesser
Linda Jobe Middle

Sherry Corley
Carol Holt Elementary

Belem Cortes
MISD Transportation

Donald Counts
Lake Ridge High

Christopher Coursey
Mansfield High

Darlene Dueñas
Louise Cabaniss Elementary

Charlene Dunham
Summit High

Laurie Edgar
Tarver-Rendon Elementary

Christy Eppenauer
Elizabeth Smith Elementary

Priscilla Fontenot
Danny Jones Middle

Katheryn Forbes
D.P. Morris Elementary

Alice Ford
Mary Lillard Intermediate

Lisa Fox
Special Services

Melissa Frazier
J.L. Boren Elementary

Maria Gaitan
Elizabeth Smith Elementary

Kourtney Gates
Brooks Wester Middle

Stacie Guerra
Erma Nash Elementary

Cody Huckabay
MISD Natatorium

Donna Jackson
Donna Shepard Intermediate

David Johnson
Willie Brown Elementary

Melanie Jones
Tarver-Rendon Elementary

Sara Kamphaus
Legacy High

Gladis Lindamood Hidalgo
Dr. Jandrucko Early Learners Academy

Blake Lindsey
Jerry Knight STEM

Margarita Longoria
The Phoenix Academy

Gail Marlin
Technology

Jose Martinez
Facilities/Maintenance

Barbara May
Health Services

Melanee McCollum
T.A. Howard Middle

Judith McGill
Timberview High

Kimberly Merryfield
Assessment & Accountability

Andrea Midgett
T.A. Howard Middle

Donald Miller
Brooks Wester Middle

Brandi Millstid
Mansfield High

Tonia Nevala
Student Nutrition

Ira Okogbodu
Charlotte Anderson Elementary

Teretha Patterson
Human Resources

Roger Polson
MISD Police

Patricia Robinson
Carol Holt Elementary

Dr. Tammy Rountree
Department of Instruction

Rose Salisbury
Mary Jo Sheppard Elementary

Tasha Sangalli
Rogene Worley Middle

Laurenda Sanguinetti
Ben Barber Innovation Academy

Kimberly Sherlock
Facilities/Maintenance

Angela Shipe
Summit High

Rona Simmons
Mary Lillard Intermediate

Amy Skipper
Special Services

Michelle Smith
Ben Barber Innovation Academy

Mark Spann
Summit High

Brenda Steele
Mary Orr Intermediate

Linda Tan
Custodial Services

Shelley Taylor
Facilities/Maintenance

Shera Thompson
Martha Reid Elementary

Lovey Turner
J.L. Boren Elementary

Betty Villegas
Special Services

Sundy Waters
Annette Perry Elementary

Karen Whittaker
Willie Brown Elementary

Cherri Wiggins
Transportation

Sendy Wilson
MISD Police

Michael Withers
Mansfield High

David Wright
Student Services

Liz Wright
Education Foundation

15 Years of Service*

VIEW 15-Year Honorees

10 Years of Service*

VIEW 10-Year Honorees

5 Years of Service*

VIEW 5-Year Honorees

* - Years of service for 15-, 10- and 5-year recipients are typically observed at the campus and/or department. However, due to the school closure, we wanted to honor these recipients as part of the MISD virtual awards ceremony.